Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

İnsanlarda diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir. Bazı kişiler doğuştan şanslı olarak beyaz diş rengine sahiptirler. Bazen de genetik olarak daha koyu diş rengiyle doğarız. Annemizin hamileyken kullandığı veya çocukken bizim kullandığımız bazı antibiyotiklerden dolayı da diş rengimiz koyulaşabilir. Veya içtiğimiz sulardaki flor iyonu yoğunluğu da diş rengimizin koyulaşmasına neden olur.

Çeşitli nedenlerle koyulaşmış dişlerin rengini daha açık hale getirme işlemine diş beyazlatma denir.Bu işlemi evinizde bir aparey içine sıkılan jellerle her gün 15 dakika uygulayarak veya klinik içinde doktor gözetiminde yaptırabilirsiniz.

Evde yapılanlara home bleaching ,klinikte yapılanlara office bleaching denmektedir. Office bleaching sırasında, kullanılan jellerin aktive edilmesi gerekmektedir. Bu da LED denen özel dalga boyuna sahip ışınlarla yapılabilir. Office bleachingde başarı , kullanılan jellerin konsantasyonuna ve bu jelleri aktive eden ışık kaynağının aktivasyon gücüne bağlıdır. JADA (Journel of The American Dental Association) nın Şubat 2003 sayısında yayinlanan bir arastirmaya gore kurallarina uygun yapilan Beyazlatma işleminin herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu çalışmalara göre takip edilen en az 20 yıllık vakalarda hiçbir yan etki rapor edilmemiştir. Doğru uygulandığında dişler ve dişetlerine hiçbir zarar vermez. Beyazlatmayi takiben bir iki günlük hassasiyetler olabilir.

LED ışığı ile yapılan beyazlatma işlemlerinde diş renklerini 2 ila 12 ton arasında beyazlatmak mümkün olabilir.Beyazlamanin miktari dis yapisina;baslangic rengine ve kişisel aliskanliklara bagli olarak değişkendir.Hicbir beyazlatma işlemi geri donussuz değildir. Bazı kişilerde beyazlatma sonrası hafif bir hassasiyet gelişmekte,ancak 1-2 gün içinde kaybolmaktadır.Elde edilen beyazlığın uzun süreli olması ve bu işlemler sırasında dişlerin ve dişetlerinin herhangi bir zarar görmemesi kullanılan malzeme, teknik ve kişisel alışkanlıklara bağlıdır.

Home bleaching avantajları

Bu yöntemin tek avantajı diğer yönteme göre daha ucuz olmasıdır.

Home bleaching dezavantajları

2-4 hafta süresince uygulama zorunluluğu

Uygulama harici zamanlarda kahve,kola,çay,kırmızı şarap gibi renkli içecekleri kullanmamak

Uygulama süresince sigara kullanmamak

Dikkatsiz uygulamalar sonucunda dişetlerinin zarar görmesi

Office bleaching avantajlar

1 saatlik tek seans sonrası ortalama 2-12 ton beyazlama (VITA renk skalasina gore)

İşlem sonrası hassasiyet minimum

Elde edilen rengin korunması maximum

Doktor tarafından uygulandığı için ağzın geri kalan dokularının korunması

Günlük alışkanlıklardan vazgeçmeden yüz güldüren sonuç(sigara,kahve,çay)