Acil Yardım

Acil Tedavi

Herhangi bir sağlık kuruluşuna ulaşamayacak durumdaysanız, aşağıdaki bilgiler geçici bir süre rahatlamanızı sağlayabilir. Ancak unutmayın ki, bu tedbirler sadece diş hekiminize ulaşana kadar size vakit kazandırmak içindir. Asla rutin olarak uygulamayın.

Diş Ağrısı: Genellikle gece başlayan ve nabız atışı gibi zonklama tarzı ağrılar, pulpa kaynaklıdır. Bu durumda ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulayın. Ağrıyan dişin üzerinde oyuk bir bölüm varsa içinde yemek artıkları olabilir. 1 bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz atarak ağzınızı gargara yapın. Kesinlikle oyuğun içini bir kürdan vs. ile kurcalamayın.

Ağrıyan dişin üzerindeki oyuk kısma çok az karanfil yağına batırılmış pamuk koyabilirsiniz. Karanfil yağındaki eugenol ağrıyı hafifletir. Ancak kesinlikle diş etine değdirmeyin. Tahriş edici özelliği vardır.

Midenize dokunmayacak bir ağrı kesici alabilirsiniz.

Ağrıyan bölgeye kesinlikle, alkol, kolonya, rakı vb. herhangi bir madde uygulamayın.

Diş Kırılması: Mümkünse kırılan parça bulunup, temiz bir gazlı beze sarılıp, serum fizyolojik veya sütün içinde saklanarak en acil şekilde diş hekimine gidilmelidir. Kırık parça dişe yapıştırılabilir, böylece dişinizdeki madde kaybı minumum olur.

Kırık bölgesinden kan geliyorsa, temiz bir gazlı bez veya tülbent ile kanayan bölgeye orta şiddette basınç uygulanmalıdır.

Diş darbe nedeniyle kendi yuvasında yer değiştirmişse hafif bir basınç uygulanarak eski pozisyona gelmesine çalışılabilir.

Diş Tamamen Yerinden Çıktıysa: Çıkan diş bulunarak serum fizyolojik solüsyonunda çalkalandıktan sonra gövde kısmından tutularak yerine yerleştirilmelidir. Kesinlikle kök kısmından tutulmamalıdır.

Diş temizlenirken, kesinlikle ovuşturulmamalı, veya fırçalanmamalıdır.

Eğer dişi yuvasına yerleştiremediyseniz, en geç bir saat içinde diş hekimine ulaştırmalısınız. Bu sırada çıkan dişi serum fizyolojik veya sütün içinde saklamalısınız.

Uygun şartlarda korunan ve 1 saat içinde yerine yerleştirilen dişin kurtulma şansı %90'dır.

Dudak ve Yanak Yaralanmaları: Yaralı bölge ılık su veya serum fizyolojik ile temizlenmelidir.

Yara bölgesinde kanama varsa kanamanın durması için gazlı bezle basınç uygulanmalıdır.

Yara bölgesine dışardan soğuk kompres uygulanmalıdır.

Dikiş atılması gereken bir durum olabileceği için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Diş Çekim Sonrası Oluşan Kanamalar: Çekim bölgesinden 4-6 saat kadar sızıntı şeklinde, tükürüğünüzü pembeleştirecek kadar kanama gelmesi normaldir.

Çekimden 1-2 saat sonra başlayan ağız dolusu kanamalar için derhal hekiminizle irtibata geçin

Steril bir gaz tamponu yarım saat ısırarak kanamayı kontrol altına alabilirsiniz.

Kanama hala devam ederse, ılık suda beklettiğiniz bir çay poşetini gazlı beze sararak, çekim boşluğu üzerine yerleştirebilirsiniz. Çayın içerdiği bazı mineraller pıhtılaşmaya yardımcı olur.

Diş Çekimini Takiben Yapmanız Gerekenler: Hekiminizin yerleştirdiği gaz tamponu 20 dakika boyunca ısırın. Gerekirse 20 dakika sonra ikinci bir tamponla değiştirebilirsiniz. Çekimi takip eden 48 saat boyunca kesinlikle alkollü içki ve sigara kullanmayın. Sigara dumanının açık yaralar üzerinde iyileşmeyi geciktirici etkisi vardır. Alkol de sekonder kanamalar meydana getirebilir.

Diş çekiminden 1 hafta önce ve takip eden 1 hafta boyunca aspirin ve türevi ilaçlar kullanmayın.

Başınızı dik pozisyonda tutarak birkaç saat istirahat edin.

Sıcak banyo yapmayın.

Herhangi bir gıda almak için uyuşukluğunuzun geçmesini bekleyin.

Sıcak yiyecek ve içeceklerden 48 saat boyunca uzak durun.

Çekim bölgesinde 1 günden fazla süren ağrı veya kanama olursa mutlaka hekiminize başvurun.